Dlaczego drewniaki

Zalety
  Jak w przypadku większości obuwia, występują drewniaki damskie, męskie i dziecinne. Mogą one mieć różnie profilowane spody, posiadać specjalne otwory umożliwiające lepszą cyrkulację powietrza, zapięcia regulujące tęgości na podbiciu. 
  Dobre drewniaki nigdy nie odparzają stóp. Znaczącą zaletą drewniaków jest to, że nie dopuszczają do pocenia się stóp – jest to wpływ drewna, z którego są wykonane. 
Aby obuwie było wygodne musi być idealnie wyprofilowane i dopasowane do kształtu stopy. 
Warto wiedzieć o tym, że drewniaki to nie tylko buty zawodowe, na rynku można spotkać szeroką ofertę eleganckich drewniaków, które pięknie zdobią damskie stopy. Ten rodzaj butów jest chyba jedynym, który mimo iż z przeznaczeniem do pracy, jako obuwie zawodowe cechuje się także ciekawym wyglądem. 
Najbardziej znane na polskim rynku z drewniaków roboczych są te przeznaczone dla służby zdrowia. Od wielu lat kojarzone są ze „zdrowym” obuwiem, dobrze wpływającym na kształt stopy i postawę człowieka. Drewniaki często są stosowane do korygowania wad stóp. Tego typu buty zaleca wielu ortopedów. 

  Oprócz standardowych drewniaków występują również drewniaki – klapki, wykonywane z bardzo lekkiego drewna i posiadają regulacją zapięcia. 
Można spotkać również drewniaki ocieplane, idealne na chłodne dni do chodzenia po domu, biurze czy nawet szpitalu. 

  W ostatnich czasach pojawiły się specjalnie wyprofilowane drewniaki, które poprawiają postawę oraz zapobiegają powstawaniu cellulitu. Wyjątkowy kształt podeszwy tych butów obniża piętę w stosunku do palców. Przez to zastosowanie wymuszają one prawidłową postawę i pobudzają do pracy te partie mięśni, które zwykle są przykurczone. 
Nowością na rynku są drewniaki w połowie wykonane ze specjalnego tworzywa zwanego guma PU. Dzięki niej uciążliwe stukanie zostało zniwelowane praktycznie do zera. Waga takich drewniaków jest również o połowę niższa niż waga klasycznego drewniaka.. 

Drewniaki - przez tak wiele lat je widujemy, wciąż jednak ma się wrażenie, że są na topie.
Dlaczego drewniaki mają taką dobrą opinię? Przede wszystkim dlatego, że drewniane spody wpływają na stopy bardzo dobrze, mają wiele zdrowotnych właściwości.


Krótka historia drewniaków

  Pierwsze drewniaki powstały ok 1800 r w Holandii , która do dzisiaj pozostaje niewątpliwie ich ojczyzną. Klasyczny drewniak początkowo był stworzony dla najniższej grupy społecznej. Ówczesną główną funkcją drewniaków było zaspokojenie podstawowej potrzeby - ochrony stopy podczas pracy na roli - stąd ich toporność. 
Z biegiem czasu zmienił się sposób postrzegania drewniaków, kobiety zaczęły wychodzić w nich na ulice , wzbudziło to zainteresowanie wielu projektantów mody którzy zaczęli projektować obuwie na drewnianej podeszwie . Buty nabierały kształtu i ogłady z topornych trepów stawały się pięknymi salonowymi szpilkami. Nie zapomniano jednak o klasycznej postaci obuwia, udoskonalona stała się elementem podstawowej garderoby pracowników służb medycznych.

Z czego zrobione są drewniaki
  Drewniaki należą do dosyć specyficznej kategorii obuwia . Spody wykonane są z drewna głównie olchowego choć zdążają się również z buku i brzozy. Pierwsze są najpopularniejsze ponieważ olcha jest jednocześnie lekka i wytrzymała . Dobre drewniaki muszą mieć anatomiczny kształt . Dobrze wyprofilowany but sprawia, że stopy nie męczą się i można bez bolących nóg przetrwać w pracy cały dzień lub całą noc. Aby mieć pewność, że drewniaki wykonane są z prawdziwego drewna, trzeba je wypróbować. Jeśli chodzimy w drewniakach przez jakiś czas i nie czujemy spoconych i zmęczonych stóp, mamy pewność, że dane buty są wysokiej jakości. Cholewka , czyli wierzch drewniaka wykonany jest z naturalnych skór bydlęcych. W zależności od rodzaju drewniaka mamy do czynienia z gruba skóra lub z cienką skóra licowa , podszyta podszewka również ze skóry naturalnej.